აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძე, აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრ გიორგი ძაძამიასთან ერთად, სოხუმის დრამატულ თეატრში სასკოლო პროექტის „გმირის დღის“ ფარგლებში გამართულ მოსწავლეთა თეატრალურ წარმოდგენას დაესწრო, რომელიც გენერალ გიორგი მაზნიაშვილის ცხოვრებას ეძღვნებოდა.
საგანმანათლებლო-შემეცნებითი პროექტი, საქართველოს პარლამენტის ქალთა და ბავშვთა საკითხებზე მომუშავე კომისიის მიერ არის ინიცირებული და მიზნად ისახავს ახალგაზრდებისთვის ეროვნული გმირების გაცნობას და პატრიოტული სულისკვეთების ამაღლებას.
ღონისძიებას საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრი აფხაზეთის უმაღლეს საბჭოში გამართულ საერთაშორისო კავშირების, განათლებისა და კულტურის საკითხთა კომიტეტის სხდომას დაესწრო
ზემო აფხაზეთიდან დევნილი, სოციალურად დაუცველი, ოთხ წლამდე ასაკის ბავშვები კვების პროდუქტებს და ჰიგიენის საგნებს , ერთჯერადი დახმარების სახით მიიღებენ. ზემო აფხაზეთიდან დევნილი, ამჟამად უმუშევარი ან პენსიონერი პედაგოგები ერთჯერად ფულად დახმარებას მიიღებენ
"აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ოკუპირებული ტერიტორიიდან (ზემო აფხაზეთი) იძულებით გადაადგილებულ პირთა - დევნილთა სოციალური დაცვის მიზნით ერთჯერადი დახმარების გაცემის წესის დამტკიცების შესახებ" აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის 2026 წლის 30 იანვრის №1 დადგენილებით განისაზღვრა:
ა). ზემო აფხაზეთიდან დევნილი სოციალურად დაუცველი (არაუმეტეს 57000 სარეიტინგო ქულა) ოჯახებიდან ოთხ წლამდე ასაკის ბავშვებისთვის კვების პროდუქტებით და ჰიგიენის საგნებით ერთჯერადი დახმარება ვაუჩერის წესით დაფინანსდება.
ა) ზემო აფხაზეთიდან სოციალურად დაუცველი (არაუმეტეს 57000 სარეიტინგო ქულა) ოჯახებიდან ოთხ წლამდე ასაკის ბავშვებისთვის კვების პროდუქტების და ჰიგიენის საგნების შესყიდვის, ვაუჩერის წესით დაფინანსება - ერთი ვაუჩერი 310 (სამასათი) ლარის ოდენობით - წარმოდგენილ უნდა იქნეს:
ბ.გ) ცნობა - საქართველოს შემოსავლების სამსახურიდან, იმის შესახებ რომ, ცნობის წარდგენის თარიღამდე უკანასკნელი 6 თვის განმავლობაში არ იყო ნებისმიერი სახით გადასახადის გადამხდელი;
აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის მინისტრი გიორგი მაზნიაშვილის ცხოვრებისადმი მიძღვნილ თეატრალურ წარმოდგენას დაესწრო
დავით ფაცაცია მთავრობის წევრებთან ერთად ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორს, ტიტე აროშიძეს და აჭარის ა.რ. განათლებისა და სპორტის მინისტრს, მაია ხაჯიშვილს შეხვდა
აფხაზეთის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრი დავით ფაცაცია, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველ მოადგილე გიორგი ვოლსკისთან და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი გიორგი ძაძამიასთან ერთად, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორს, ტიტე აროშიძეს და აჭარის ა.რ. განათლებისა და სპორტის მინისტრს, მაია ხაჯიშვილს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სამშვიდობო სწავლების ცენტრის შექმნასთან დაკავშირებული საორგანიზაციო საკითხები. ისაუბრეს ცენტრის მნიშვნელობაზე და მსგავს პროექტებში ახალგაზრდების ჩართულობის გაზრდაზე.
„ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია სამშვიდობო სწავლების ცენტრის სწორედ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გახსნა, რადგან უნივერსიტეტი წარმოადგენს განათლების მთავარ კერას და მნიშვნელოვან ძალას ქვეყნის ერთიანობის, თავისუფლებისა და იდენტობის შენარჩუნების პროცესში.
დიდ მადლობას ვუხდი ბატონ გიორგი ვოლსკს, შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტს, ქართველთა და აფხაზთა ერთობის საზოგადოებას - „ერთობა ხვალისთვის“ - მნიშვნელოვანი და პრინციპულად აუცილებელი პროექტის წამოწყებისთვის.“ - განაცხადა მინისტრმა დავით ფაცაციამ.
გიორგი ჯინჭარაძე წარმატებული ქალი მეცნიერების დააჯილდოების ღონისძიებას დაესწრო
მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრმა გივი მიქანაძემ წარმატებული ქალი მეცნიერები დააჯილდოვა. დაჯილდოების ღონისძიებას აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძე დაესწრო.
ღონისძიებაზე მინისტრმა დამსწრე საზოგადოებას მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღე მიულოცა და მეცნიერების სფეროს განვითარებაში ქალთა ფასდაუდებელ წვლილზე ისაუბრა.
მეცნიერებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის დაჯილდოვდნენ: ნინო კობაური, მარეხ მაზანაშვილი, თინათინ ტყემალაძე, მარიკა თედორაძე, ია მოსაშვილი, ელზა ჯინჭარაძე, ნინო წულაია, ნინო ბერიძე და ნათელა ბაღათრიშვილი.
ღონისძიებას საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ზვიად გაბისონია, მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის პრეზიდენტი, აკადემიკოსი როინ მეტრეველი, შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
მეცნიერ ქალთა და გოგონათა საერთაშორისო დღე, გაეროს გენერალური ასამბლეის რეზოლუციის თანახმად, 2015 წლიდან 11 თებერვალს აღინიშნება და მისი მიზანია მეცნიერებით დაინტერესებულ ქალთა ხელშეწყობა და მეცნიერების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სისტემაში მათი მზარდი როლის მხარდაჭერა.
აფხაზეთის განთლებისა და კულტურის მინისტრი ბათუმის სახელმწიფო უნივერისტეტის რექტორს შეხვდა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრი გიორგი ძაძამია საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველ მოადგილე გიორგი ვოლსკისთან და აფხაზეთის იძულებით გადაადგილებულ პირთა-დევნილთა მინისტრ დავით ფაცაციასთან ერთად ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორს ტიტე აროშიძეს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სამშვიდობო სწავლების ცენტრის შექმნასთან დაკავშირებული საორგანიზაციო საკითხები. ასევე ისაუბრეს ცენტრის მნიშვნელობაზე და მსგავს პროექტებში ახალგაზრდების ჩართულობის გაზრდაზე.
შეხვედრას საქართველოს პარლამენტის წევრები, აჭარის განათლებისა და კულტურის მინისტრი და უნივერსიტეტის სტუდენტები ესწრებოდნენ.
გიორგი ჯინჭარაძე ფერიის საჯარო სკოლაში გამართულ ღონისძიებას დაესწრო
ფერიის საჯარო სკოლაში, აფხაზური ენის შენარჩუნებისა და პოპულარიზაციის მიზნით, აფხაზური ენის გაკვეთილი ჩატარდა.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე სულხან თამაზაშვილი და საქართველოს პარლამენტის პირველი ვიცე-სპიკერი გიორგი ვოლსკი, რომელთაც ქართულ-აფხაზურ მრავალსაუკუნოვან ურთიერთობებზე და შერიგების პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
სკოლის მოსწავლეებმა, ამ დღესთან დაკავშირებით, აფხაზეთის თემატიკისადმი მიძღვნილი სპექტაკლი-მიუზიკლი „ლამპიონები“ წარმოადგინეს.
ღონისძიების ფარგლებში, გიორგი ჯინჭარაძემ აფხაზური ენის პედაგოგ ლიანა აიკუცბას ხანგრძლივი და ნაყოფიერი პედაგოგიური საქმიანობისთვის მადლობის სიგელი გადასცა.
ღონისძიებას აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების მთავრობის წევრები, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები და აჭარაში მცხოვრები აფხაზები ესწრებოდნენ.
გიორგი ჯინარაძე აჭარაში მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილებს შეხვდა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძე, აფხაზეთის იძულებით გადაადგილებულ პირთა მინისტრ დავით ფაცაციასთან, და ბათუმის მერ გიორგი ცინცაძესთან ერთად აჭარაში მცხოვრებ აფხაზეთიდან დევნილ მოსახლეობას შეხვდა.
ბათუმში გამართულ შეხვედრაზე აფხაზეთის მთავრობის წარმომადგენლებმა დევნილთა განსახლების ადგილებში არსებული საჭიროებები მოისმინეს და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად საკითხების ერთობლივად მოგვარებაზე იმსჯელეს.
შეხვედრა კითხვა-პასუხის ფორმატში წარიმართა, სადაც დევნილებმა მათთვის აქტუალურ საკითხებზე ისაუბრეს.
გიორგი ჯინჭარაძემ დევნილ მოსახლეობას აფხაზეთის მთავრობის პროგრამების ხელმისაწვდომობის შესახებ ესაუბრა და აღნიშნა, რომ მიმდინარე წელს გაზრდილი დაფინანსება კომპაქტურ ჩასახლებებში ინფრასტრუქტურასთან დაკავშირებული ძირითადი საჭიროებების მოგვარებაზე იქნება მიმართული.
საჭიროებების გაცნობის მიზნით, დევნილ მოსახლეობასთან შეხვედრები პერიოდულად მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარეობს.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის მინისტრი ალიონა ჩხოტუა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ ეროვნული არქივის გენერალურ დირექტორს, თეონა იაშვილს სამუშაო ფორმატში შეხვდა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის მინისტრი ალიონა ჩხოტუა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ ეროვნული არქივის გენერალურ დირექტორს, თეონა იაშვილს სამუშაო ფორმატში შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა უწყებებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერების პერსპექტივები, არქივების თანამედროვე მართვის მიდგომები და ისტორიული მემკვიდრეობის დაცვასთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი საკითხები განიხილეს. შეხვედრაზე ერთობლივი ინიციატივების განხორციელების შესაძლებლობაზეც ისაუბრეს.
საქართველოს ეროვნულ არქივში შეხვედრას აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრის მოადგილე, ელენე არდაზიშვილი და საქვეუწყებო დაწესებულება არქივის სამმართველოს ხელმძღვანელი, სოფო ადეიშვილი ესწრებოდნენ.
აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტრომ 2025 წლის საქმიანობის ანგარიში წარადგინა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა გიორგი ძაძამიამ სამინისტროს მიერ 2025 წელს გაწეული საქმიანობის ანგარიში წარადგინა და შედეგები შეაჯამა.
მოხსენებაში მინისტრმა განსაკუთრებული ყურადღება უწყების მიერ განხორციელებულ კულტურულ-საგანმანათლებლო პროექტებზე, ასევე საანგარიშო პერიოდში სამინისტროს მიღწევებსა და შედეგებზე გაამახვილა. გიორგი ძაძამიამ ასევე აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს მიერ მიმდინარე წელს განსახორციელებელ პროგრამებსა და პროექტებზე ისაუბრა.
მინისტრის მოხსენების შემდეგ, ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვით აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძე წარდგა. მთავრობის თავმჯდომარემ სამინისტროს საქმიანობის ანგარიში დადებითად შეაფასა და სამინისტროს პროგრამებში ახალგაზრდების როლის გაძლიერებასა და განათლების მიმართულებით დაგეგმილ სიახლეებზე ისაუბრა.
ღონისძიების ბოლოს აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს მხარდამჭერი ორგანიზაციებისა და აფხაზეთის შემოქმედებითი კოლექტივების ხელმძღვანელები დაჯილდოვდნენ.
ანგარიშს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე გიორგი ვოლსკი, საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები, აფხაზეთის მთავრობის წევრები, უმაღლესი საბჭოს დეპუტატები, საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის და დევნილი საზოგადოების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის მინისტრმა სამინისტროს 2025 წლის საქმიანობის ანგარიში წარადგინა
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრმა გიორგი ძაძამიამ, სამინისტროს 2025 წლის საქმიანობის ანგარიში წარადგინა.
წარდგენაზე მინისტრმა აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროს მიერ განხორციელებულ მნიშვნელოვან ღონისძიებებსა და შედეგებზე, ასევე სამინისტროში დაგეგმილ სიახლეებზე ისაუბრა. მოხსენებაში მინისტრმა აფხაზეთის შემოქმედებითი კოლექტივების მუშაობის შედეგები და აფხაზეთის კულტურის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა სააგენტოს მიერ განხორციელებული პროექტები მიმოიხილა.
მინისტრის ანგარიშის წარდგენის შემდგომ მოწვეულ სტუმრებს სიტყვით აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე გიორგი ჯინჭარაძემ, აფხაზეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე ჯემალ გამახარიამ და საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილე გიორგი ვოლსკიმ მიმართეს.
ანგარიშის წარდგენას საქართველოს საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები, აფხაზეთის მთავრობის წევრები, უმაღლესი საბჭოს დეპუტატები, აჭარის განათლებისა და სპორტის სამინისტროს, აფხაზეთის კულტურის სპორტის და ახალგაზრდულ საქმეთა საააგენტოს, განათლების, კულტურისა და სპორტის სფეროს წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.